شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1388
پردیس ثابتی دختر نابغه ایرانی روشی جدید درمان بیماریهای نادر


تماشاگران[tamashagaran.ir]- محقق و پژوهشگر ایرانی دانشگاه هاروارد موفق به ابداع شیوه ای جدید شده است که می تواند دیدگاه پیشین دانشمندان را نسبت به سیگنالهای انتخاب طبیعی در ژنوم انسان متحول کرده و گام مهمی به سوی درمان بیماریهای کمیاب به شمار رود.

به گزارش تماشاگران پردیس ثابتی - بیولوژیست ایرانی دانشگاه هاروارد این شیوه را برای یافتن الگوهای انتخابی در سرتاسر ژنوم انسان ابداع کرده است که به اعتقاد وی با کمک این شیوه می توان سیگنالهای انتخاب طبیعی در ژنوم انسانها را ردیابی و شناسایی کرد.

تاکنون تعدادی از ژنهای انسانی تحت انتخاب طبیعی شناسایی شده اند که یکی از معروف ترین آنها جهش در ژن بتاهموگلوبین HBB است که عامل بیماری کم خونی داسی شکل بوده و در عین حال بدن را در برابر مالاریا مقاوم می کند به گفته ثابتی به دلیل اینکه سرعت انتقال این ژنهای تحت تاثیر انتخاب طبیعی نسبت به دیگر ژنها بسیار بیشتر است، امکان دسترسی به آنها در ژنوم بسیار بیشتر خواهد بود.

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | پردیس ثابتی

به گفته ثابتی علاوه بر این، شناسایی ژنهایی که در پس این سیگنالها قرار دارند بسیار پیچیده و سخت است. برای غلبه بر این مشکل وی شیوه "ترکیبی از سیگنالهای چند گانه" یا CMS را ابداع کرده است این شیوه اطلاعات به دست آمده از سه آزمایش متفاوت برای انتخاب طبیعی را با اطلاعات ژنهای ناهمسان مجاور و آزمایشهای تمایز ژنها ترکیب کرده که این ترکیب می تواند دیدگاه جدیدی را از الگوهای انتخاب طبیعی ژنها ارائه کند.

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir |پردیس ثابتی

ثابتی می گوید این شیوه جدید تاکنون به محققان کمک کرده تا 600 هزار منطقه بنیادین در کروموزوم 15 تحت تاثیر انتخاب طبیعی را به 34 هزار سیگنال ژنی به نام SLC24A5 محدود کرده و دسته بندی کنند. این ژن می تواند 30 درصد از تمایز رنگی میان اروپاییها و آفریقاییها را توضیح دهد.

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir |پردیس ثابتی

از دیگر سیگنالهای شناسایی شده به این روش می توان به سیگنالهای کروموزوم 2 که با خصوصیات موی آسیایی ها و کروموزوم 12 که با انتخاب طبیعی آفریقایی ها و پاسخگویی سیستم ایمنی آنها با عوامل بیماریزا در ارتباط است، اشاره کرد.

شیوه ابداعی وی بخش جدیدی از تحقیقات ژنتیکی به شمار می رود که می تواند قدمی جدید به سوی بهبود بهداشت و درمان بیماری های خاص به شمار رود برای مثال به گفته ثابتی شناسایی سیگنالهای ژن LARGE در ساکنان نیجریه توانسته است ابزار تشخیص قدرتمندی را برای شناسایی ویروس لاسا در نیجریه به وجود آورد.

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir |پردیس ثابتی

بر اساس گزارش genomweb، ثابتی امیدوار است شیوه CMS ابداعی وی بتواند در تلاشهایی که برای شناسایی سیگنالهای انتخابی ژنها در پروژه هزار ژنوم در حال انجام گرفتن است و دیگر مطالعاتی که راستای یافتن شیوه های تشخیص و درمان بیماری های ناشناخته در حال شکل گیری است، تاثیر بسزایی داشته باشد.

پردیس ثابتی(دختر ایرانی). یکی از هشت نابغه جهان
 
 
پردیس ثابتی، زیست‌شناس ایرانی‌تبار آمریکایی و ساکن ماساچوست، با پژوهش‌هایی در زمینه چگونگی تکامل ژنوم انسانی شناخته شده است.نام این دانشمند جوان در بهار سال جاری در جوامع علمی و در محافل خبری دنیا به عنوان یکی از نوابغ جوان بازتاب یافت.خانم ثابتی در کارهای هنری نیز فعالیت دارد و در حاشیه‌های کارهای علمی خود به خوانندگی نیز می‌پردازد.پردیس ثابتی خوانندگی یک گروه راک، به نام Thousand days [هزار روز] را بر عهده دارد که تاکنون از این گروه سه آلبوم منتشر شده است
 

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | پردیس ثابتی

 
  پردیس ثابتی در سال ۱۳۵۳ در تهران زاده شده است. او از دو سالگی به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد و در آنجا ساکن شد.

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | پردیس ثابتی

وی دوره لیسانس را در «مؤسسه تکنولوژی ماساچوست»، ام.آی.تی، سپری کرد و پس از آن تحصیلات عالی خود را در دانشگاه آکسفورد ادامه داد.پردیس ثابتی تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد آمریکا نیز با نتیجه‌ای شگفت‌انگیز به پایان رساند: او سومین زن در طول تاریخ این دانشگاه بود که با معدل ۱۰۰ و مدارج کامل فارغ‌التحصیل شد. 

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | pardis sabeti

پس از آن بود که دانشگاه هاروارد از او دعوت به همکاری کرد و اکنون پردیس ثابتی، با عنوان استادیار هاروارد، یکی از استادان جوان ایرانی‌تبار در این دانشگاه به شمار می‌رود و سرپرستی یک پژوهش مهم پزشکی، در باره تکامل انسانی، را در مرکز سامانه‌های زیست‌های تکاملی بر عهده دارد.دکتر پردیس ثابتی در گفت‌وگویی با رادیو فردا در مورد پژوهش‌های علمی خود در دانشگاه هاروارد می‌گوید: «در دانشگاه هم به جوانان آموزش می‌دهم و هم در آزمایشگاه، پروژه‌ای دارم که روی آن کار می‌کنم. حوزه کار من ژنوم و "بیماری‌های توانمند" است.»

تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir |pardis sabeti

خانم ثابتی می‌افزاید: «البته من بیشتر روی مالاریا کار می‌کنم. می‌دانید که مالاریا سالانه صد میلیون نفر یا بیشتر قربانی می‌گیرد که از آن میان، یک یا دو میلیون کودک در آفریقا از این بیماری تلف می‌شوند.»

شبکه تلویزیونی سی.ان.ان از پردیس ثابتی به عنوان «یکی از هشت نابغه عصر نوین» یاد کرده‌اند